Kto to jest urolog?

Urolog jest specjalistą, lekarzem medycyny wyspecjalizowanym w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego.

Urolog zajmuje się więc problemami urologicznymi, w tym między innymi chorobami związanymi ze stanem zapalnym, infekcjami bakteryjnymi czy też grzybiczymi, jak również z impotencją oraz nowotworami. Urolog jest jednym z pierwszych lekarzy, do których należy się udać na konsultacje w sprawie niepłodności. Prócz układu płciowego, urolog zajmuje się również leczeniem nerek, nadnerczy i pęcherza moczowego.

Kiedy warto odwiedzić urologa?

Aby odwiedzić urologa, niezbędne jest skierowanie, czyli pewne podejrzenie lekarza pierwszego kontaktu o chorobę związaną z układem moczowym lub płciowym, a także problemy związane np. ze sprawnością seksualną (potencją). Każdy, kto chce zbadać swoje narządy płciowe, wyeliminować ból albo wyeliminować podejrzenie nowotworu związanego z narządami płciowymi, konieczne musi zwrócić się właśnie do urologa. Od tego, jakie badania urolog zleci, zależy sposób przeprowadzenia samych badań. Do urologa warto się zwrócić w przypadku problemów z układem moczowym, narządami płciowymi, a także w momencie występowania bólu jąder, pęcherza, nerek. Wizyta u urologa powinna być obowiązkowa dla mężczyzn i kobiet obciążonych genetycznymi chorobami.

Jak urolog pracuje?

Praca urologa polega na diagnostyce, profilaktyce oraz leczeniu ewentualnych chorób, infekcji lub zaburzeń pracy układu moczowego i płciowego. Biorąc pod uwagę fakt, że badania urologiczne są bardzo zróżnicowane, również jego praca jako specjalisty jest zróżnicowana. Urolog powinien początkowo przeprowadzić odpowiedni wywiad z pacjentem, poznać problem oraz przynajmniej rozpocząć szukanie ewentualnej przyczyny. Następnym krokiem jest właściwe zbadanie badanie prostaty, jąder, nerek, pęcherza czy jelit. Niestety, badania te nie należą do przyjemnych.

Dziedziny powiązane

Urolog jest bardzo silnie powiązany z ginekologiem, jak również specjalistą do spraw chorób wewnętrznych. Niemniej jednak najczęściej przeprowadzane są konsultacje pomiędzy urologiem a właśnie ginekologiem.

Pacjenci, którzy złożyli deklarację wyboru lekarza POZ w poradni Aloes mają zniżkę 20% na wizytę u lekarza specjalisty

Bądź naszym pacjentem

Wystarczy wypełnić deklarację

Nasza poradnia to miejsce przyjazne dla pacjentów w każdym wieku. By stać się naszym pacjentem w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i korzystać z bezpłatnych świadczeń wystarczy wypełnić dostępną na miejscu deklarację wyboru lekarza i pielęgniarki POZ.

Poradnia Aloes