Medycyna pracy
Medycyna pracy to dziedzina, która zajmuje się badaniem wpływu środowiska pracy na daną osobę. Jest to także diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka wszelkich chorób zawodowych.
W ramach badań profilaktycznych, na podstawie których wystawiane są orzeczenia / zaświadczenia lekarskie, wykonywane są konsultacje specjalistyczne (laryngolog, okulista, neurolog) oraz wykonywane badania laboratoryjne.
Wykonujemy trzy rodzaje badań:
- wstępne wykonujemy nowym pracownikom, którzy rozpoczynają pracę na danym stanowisku lub pracownikom po zmianie stanowiska, jeśli w ich przypadku pojawiło się nowe narażenie nie ujęte w poprzednim badaniu.
- okresowe wykonywane są u pracowników, którym wygasła ważność ostatniego zaświadczenia.
- kontrolne wykonujemy dla każdego pracownika, którzy przez okres dłuższy niż 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Badania sanitarno-epidemiologiczne wykonywane są jako badania wstępne na pewne stanowiska oraz po przebyciu zakażenia chorobami, które mogą zostać przeniesione na inne osoby.
Skierowanie na badania lekarskie do pracy.
Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie do pracy przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Powinno być ono wydawane w dwóch egzemplarzach – jeden z nich należy do lekarza, a drugi do osoby kierowanej.
Skierowanie powinno zawierać:
- stanowisko, na którym ma być zatrudniona dana osoba,
- informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.